Turystyka nie polega tylko na wyjeździe do ciepłych krajów, by opalać się na plaży. Jest to również odwiedzanie różnego rodzaju zamków i pałaców. Nie wszyscy mają bowiem świadomość, że ciekawą wycieczkę odbyć w jeden weekend. Jakie zatem pałace warto zwiedzić w Polsce?
Pałac w Radziejowicach
Warto przede wszystkim mieć świadomość, że pałac w Radziejowicach należy do najbardziej znanych rezydencji podwarszawskich. Obiekt ten można było bowiem zobaczyć w dziesiątkach seriali czy filmów. Pałac był bowiem nie tylko domem Czyńskich w Znachorze, ale również pałacem hrabiny Koniecpolskiej w Karierze Nikodema Dyzmy.
Należy również zdawać sobie sprawę, że pałac został zbudowany przez prymasa Michała Radziejowskiego około 1680 roku. Następnie cała rezydencja w 1782 roku przeszła w ręce Krasińskich, pałac tym samym został przebudowany na klasycystyczny.
Trzeba również podkreślić, że na ruinach renesansowej budowli został wzniesiony niegotycki zameczek, który został połączony galerią z pałacem.
Strzekęcino
Pałac został wzniesiony przez ród von Kamecke w latach 1899 – 1901. Atrakcyjności obiektowi dodaje park, który go otacza. Rezydencja nazywana jest obecnie „Bursztynowym Pałacem”. Nie wiadomo jednak czy ze względu na liczną kolekcję biżuterii czy elewację o bursztynowej barwie. Należy również pamiętać, że po wojnie teren, na którym znajduje się rezydencja został przejęty przez wojsko.
Moszna
Pałac w Mosznej jest przede wszystkim niezwykłą budowlą. Części osób, które widzą go dopiero po raz pierwszy w życiu przypomina słynny pałac z bajek Disney’a. Warto jednak mieć świadomość, że powstał zdecydowanie wcześniej niż Amerykanie nakręcili bajki o Królewnie Śnieżce czy Kopciuszku.
Ponadto rezydencja uchodzi za najbardziej malowniczą w całym województwie opolskim. Obiekt najeżony jest ponad setką różnych wieżyczek czy wież. Pałac pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Według źródeł historycznych pierwszy pałac stanął w tym miejscu już w 1768 roku za czasów Wilhelma von Reisewitza. Ponadto koniecznie trzeba odnotować, że cała barokowa budowla dotrwała aż do roku 1896. Uległa wtedy całkowitemu spłonięciu. Następnie budynek został odbudowany przez uzupełnienie go o neogotyckie skrzydło wschodnie razem z całą oranżerią.
Zameczek Myśliwski Promnice
Oczywiście nie wszyscy mają świadomość, że Zameczek Myśliwski w Promnicach umiejscowiony jest w południowo-zachodniej części jeziora Paprocańskiego. Warto odnotować, że w przeszłości obiekt ten był leśną rezydencją znanej rodziny Hochbergów.
Budowla została wzniesiona w 1861 roku zgodnie z projektem Oliviera Pavelta na polecenie znanego wszystkim miłośnikom historii – Jana Henryka XI Hochberga. Warto przy tym fakcie wiedzieć, że całą rezydencja spłonęła doszczętnie zaledwie sześć lat po ukończeniu budowy.
Obecny pałac został zbudowany w latach 1867 – 1868 i jest utrzymywany zgodnie w stylu gotyckim z elementami konstrukcji szachulcowej. Później pałac został systematycznie odwiedzany przez znanych gości, do których należy zaliczyć cesarza Wilheima II.