Z roku na rok coraz większą liczbę ludzi w Polsce interesuje turystyka. Obiektami, które przede wszystkim warto odwiedzić w kraju nad Wisłą są zamki. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę, że w Polsce obecnie znajduje się aż 419 zamków. Rozwój turystyki sprawił, bowiem, że problemem nawet w mniejszych miejscowościach nie powinny być noclegi. Jakie zamki zatem warto odwiedzić?

Zamek krzyżacki w Malborku

Pierwszym zamkiem jaki koniecznie powinien odwiedzić każdy szanujący się turysta jest zamek krzyżacki w Malborku. Nie wszyscy mają świadomość, że do jego postawienia zostało zużytych aż 4,5 miliona cegieł. Osoba, której celem jest dokładnie zwiedzenie całego obiektu musi zarezerwować sobie przynajmniej kilka godzin. Turyści będą mieli możliwość zobaczenia bardzo dużej liczby ekspozycji, do których należy zaliczyć: bronie, zbroje czy bursztyny. Ponadto trzeba mieć świadomość, że co roku prezentowane są niezwykłe wystawy czasowe. Zamek w Malborku należy do miejsc, które powinien przynajmniej raz w życiu zobaczyć każdy Polak.

Zamek Moszna

Każda osoba, która planuje pojechać do Opola musi odwiedzić Zamek Moszna, który jest umiejscowiony 35 km od stolicy województwa opolskiego. Według legendy zamek w średniowieczu należał do Zakonu Templariuszy. Moszna może bardzo pozytywnie zaskoczyć turystów nie tylko ogromnymi rozmiarami, ale również malowniczym krajobrazem. Ponadto w skład zamku wchodzi 99 wież o różnej wysokości oraz 365 pomieszczeń. Trzeba mieć także świadomość, że zamek został postawiony w otoczeniu ogromnych rozmiarów parku, w którym znajdują się kilkusetletnie lipy i dęby. Oczywiście zdecydowanie największą atrakcją tego zamku jest niesamowity pałac. Koniecznie trzeba także zobaczyć funkcjonującą stadninę angielskich koni. Należy również podkreślić, że do pałacu przylega szklana oranżeria charakteryzująca się egzotycznymi roślinami. Osoby, których celem jest zatrzymanie się w w omawianym miejscu na kilka dni mogą skorzystać z noclegu w komnatach zamku. Można także zjeść w Restauracji Zamkowej, gdzie serwowane są niezwykłe specjały kuchni opolskiej i śląskiej.

Zamek Czocha

Oczywiście nie wszyscy maj świadomość, że zamek ten został wzniesiony w XIII wieku jako warownia z rozkazu króla czeskiego Wacława I. Zamek Czocha jednak kilka wieków później był już w posiadaniu Polaków. O zamku krąży bardzo dużo legend, obiekt kryje w sobie również niesamowitą liczbę tajemnic. Pierwsza legenda jest związana z okresem wojen husyckich. Według niej po zamku błąka się Biała Dama o imieniu Gertruda. Kobieta według legendy miała wprowadzić do tego zamku wojska husyckie w 1431 roku. Dodatkowo brat Białej Damy, który walczył w obronie twierdzy przeklął swoją siostrę, która następnie została nie tylko uwięziona w murach zamku Czocha, ale również nie może zaznać w nim spokoju. Z omawianym zamkiem wiąże się także bardzo dużo historii z czasów II wojny światowej. Ciekawy jest fakt, że żadna historia nie została ostatecznie wyjaśniona. Zamek można zobaczyć w takich filmach jak „Wiedźmin”, „Poza lasem Sherwood” czy „Święta Wojna”.