Ostre burrito, sombrero, pływające ogrody, kolorowe czaszki i La Catrina z okazji Święto zmarłych – to skojarzenia napływające na myśl, gdy myśli się o Meksyku. Co ma do zaprezentowania kraj zamieszkiwany niegdyś przez Azteków?

Miasto atrakcji

podstawowe poznawanie miasta to oglądanie placów i starych kościołów. Zadziwiające jest to, iż w otoczeniu ołtarzy można zamontować kłódki z prośbami o szczęście i dobre samopoczucie, które przeznaczone są dla uczciwych przestępców. Nieudawaną kulturę i prostych obywateli Meksyku można poznać w wielu różnorodnych miejscach. Poznawanie miasta można zacząć od Muzeum Fridy Kahlo czy Estadio Azteca (jeden z najprzestronniejszych stadionów na świecie). Całkiem sporo powie turystom oczywiście Muzeum Sztuki Popularnej a także budynek Soumaya (przede wszystkim przedstawia twórczość Dalego). W Megalopolis koniecznie trzeba zobaczyć barokowo-klasycystyczną katedrę budowaną w latach 1563-1567, która wznosi się na wysokość 67 metrów. Jest przykładem jednej z najobszerniejszych katedr zbudowanych na świecie. Kolejny rekord należy do placu w mieście, którego powierzchnia dochodzi do 46800 metrów kwadratowych – mówimy oczywiście o Plaza de la Constitución (znanym również jako Zócalo). Tuż obok da się dostrzec zbudowany na azteckich dawnych zabudowaniach Palacio Nacional. Jeśli zależy nam na zapoznaniu się z lokalną architekturą, genialnym na to sposobem jest odwiedzenie pobliskiego miasteczka Guanajuato, które stanowi mieszankę wąskich przesmyków, rynków i kolorowych kamieniczek – fantastyczny przykład iberyjskiej twórczości epoki kolonialnej. Wśród domów które pochodzą z okresu kolonizacji, można zwiedzić też kościół Santiago (Chiapas), którego historia może przywodzić na myśl opowieść z dreszczykiem.

Znaczące resztki zabudowań

Wśród największych atrakcji dla turystów Meksyk wskazuje Palenqué to jest pozostałości miasta Majów. Miejscowość ta znajduje się w południowym Meksyku w stanie Chiapas, tam mieści się także stanowisko archeologiczne stanowiące podstawową atrakcję. Pozostałości starożytnego terytorium zamieszkiwanego w dawnych czasach przez cywilizację Majów, a odkrytego bagatela w 1746r. dostarczają sporo jedynych w swoim rodzaju wrażeń. Kamienne budowle wynurzające się z dżungli tropikalnej to krajobraz, który powinien zaliczyć każdy odwiedzający to państwo. Oczywiście ogromną reakcję wśród podróżników stanowi Świątynia Inskrypcji czyli miejsce pochówku Pakala Wielkiego – najbardziej znanego króla. To miejsce kultu przybiera kształt piramidy o wysokości szesnastu metrów, na której szczyt prowadzi dziewięć stopni. Wspiąwszy się na szczyt zostaniemy wynagrodzeni widokiem na zabytki Palenqué – Świątynię Krzyża, Słońca i Ulistnionego Krzyża i Wielki Pałac. Co jeszcze zasługuje na uwagę? Oczywiście pozostałości podziemnego akweduktu który łączył pałac z tarasami.

Spektakularność i podróż jedyna w swoim rodzaju

Aztekowie i Majowie znacząco przyczynili się do kształtu dzisiejszego Meksyku, pozostawiając po swojej cywilizacji taki budowle jak starożytny kompleks pałacowy znany pod nazwą Chichen-Itzá (na półwyspie Jukatan), a także El Castillo czyli kolumny Tysiąca Wojowników i El Caracol (czyli Ślimak). To jeden z siedmiu współczesnych cudów świata, przez to trzeba go zobaczyć. Te gigantyczne połacie obfitujące w ruiny budynków budzą zachwyt nie tylko wśród archeologów, ale wydają się niemałą atrakcją dla miłośników Indiany Jonesa. W głównym mieście Jukatanu, Méridzie, można zobaczyć najstarszą w Meksyku katedrę pod wezwaniem św. Ildefonsa. Nie wolno zapominać również o azteckim centrum kultu – Teotihuacán.

Jak zabezpieczyć przygodę życia?

Góry Sierra Madre de Chiapas to doskonała szansa na zobaczenie pereł ukrytych w przyrodzie. Płynąca tam rzeka Grijalva rozpościera się na dawny Kanion Sumidero. Jest możliwym skorzystać ze średniej długości rejsu łodzią po tym miejscu, aby mieć gwarancję niezwykłych doświadczeń. To bardzo spektakularne miejsce, które jest projektem samej natury bez pomocy człowieka. Znajduje tu schronienie duża ilość dzikich zwierząt (krokodyle, oceloty, iguany). Można ponadto zajrzeć do Ciapa de Corzo – mieściny o kolonialnej przeszłości. Jeśli pragniemy zobaczyć jak w Meksyku wyglądają słoneczne plaże i ośrodki wypoczynkowe, natychmiast trzeba udać się do jego wakacyjnej wizytówki czyli do Cancún, w którym można zobaczyć m. in.: podwodne muzeum, skosztować egzotycznych drinków czy też nurkować. Wśród najistotniejszych atrakcji zapewniających turystom pozytywnie szokujące wrażenia znajdują się także: cenota schowane pomiędzy kamiennymi skałami w Valladolid, plaża w Tulum i plaże w Sisal, gdzie można spotkać flamingi, Akuami pełne wspaniałych żółwi oceanicznych, wspaniała Laguna oraz cenota w Bacalar mieniąca się aż siedmioma odcieniami błękitu, a także wodospad mineralny Hierve el aqua znajdujący się 70 km od Oaxaca. Warto również udać się na podziwianie robiącego wrażenie, wielkiego drzewa z Tule oraz wulkan Popocatepec w mieście Atlixco.