Pośród wszystkich polskich miast, z których każde ma coś ciekawego do zaoferowania, niektóre wyróżniają się bardziej od innych. Jednym z takich miast jest Sandomierz. To położone w województwie świętokrzyskim miasto poza wyjątkową historią, odznacza się też wyjątkowym klimatem i od lat przyciąga do siebie wielu turystów. Każdy portal turystyczny, rozpisujący się na temat miasta nazywa je „miastem Ojca Mateusza”. Ciężko uwierzyć jak dużą sławę miasto zyskało dzięki temu popularnemu serialowi telewizyjnemu.

Ludzie bardzo chętnie poruszają się szlakami serialowego kleryka, po rynku, kościołach czy nawet odwiedzając Dworek Skorupskich, który w serialu zamieszkuje ksiądz. Sandomierz, jest usytuowany w Nizinie Nadwiślańskiej i liczy ponad dwadzieścia cztery tysiące mieszkańców. Najstarsi z nich z pewnością, chętnie uraczą nas opowieściami na temat miasta. Wiele z nich dotyczy tak zwanej Podziemnej Trasy z Epoki Średniowiecza.

Patrząc na wszystkie, sandomierskie atrakcje turystyczne, ta zdecydowanie przyciąga najwięcej chętnych. Długie, idące pod rynkiem korytarze, którymi niegdyś przechadzał się kat budzą ciekawość i zgrozę w ludziach od bardzo wielu lat. Spacerując podziemnymi korytarzami, zwiedzający mogą także natrafić na snującego się ducha Haliny Krępianki. Według legendy, kobieta została zasypana żywcem wraz z Tatarami. Dzięki temu Tatarzy nie zdobyli miasta a duch kobiety pozostał uwięziony w podziemiach.
Niezależnie od tego czy wierzymy w tę historię czy też nie, w Sandomierskich piwnicach, użytkowanych kiedyś przez kupców czuć coś ciekawego, niepokojącego i innego.

Bilety, na podziemną Trasę można zakupić na miejscu lub wcześniej, za pomocą strony internetowej. Jest to atrakcja w bardzo przystępnej cenie, którą mogą cieszyć się zarówno dorośli jak i dzieci. To położona na siedmiu wzgórzach miasto, tak samo jak Rzym ma swoje tajemnice i sekrety. Wędrując uliczkami, natrafimy na bardzo wiele kościołów i zamków. Dla koneserów architektury i entuzjastów historii na pewno nie zabraknie tutaj wrażeń. Ciekawym miejsce, do odwiedzenia jest także leżący niedaleko centrum miasta Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi. Mimo malowniczego wyglądu, nie można zapomnieć, że ma on bogatą i tragiczna historię o której z pewnością chętnie opowie przewodnik wycieczki. Wo wąwozu można też wybrać się samotnie ale znacznie ciekawiej jest być w tym miejscu, wiedząc o nim cokolwiek.

Aby lepiej przyjrzeć się miastu, warto też wybrać się na tak zwane kozie schodki, będące punktem widokowym.
A kiedy już porządnie obejrzymy miasto i zacznie doskwierać nam upał, możemy wybrać się nad położone niedaleko Jezioro Tarnobrzeskie. W koło miasta najlepiej jest poruszać się samochodem, ponieważ większość pozostałych atrakcji leży jakieś pół godziny od centrum. Jezioro tarnobrzeskie jest zbiornikiem czystym i wiele ludzi chętnie się w nim kąpie. W sezonie wakacyjnym dodatkowo, na wodzie otwiera się park wodny pełen dmuchanych zjeżdżalni,, toteż można śmiało powiedzieć, że znajdziemy tam wszystko czego nam trzeba.