Każdy z nas porusza się po większym mieście. Są to zarówno mniejsze miejscowości, jak i ogromne aglomeracje. Podróże w takich miejscach mogą okazać się prawdziwym wyzwaniem, szczególnie w godzinach szczytu, kiedy ruch na ulicach bardzo się wzmaga. Warto wiedzieć, jakie sposoby na podróżowanie mamy w zanadrzu i czy faktycznie warto z nich skorzystać?

Komunikacja miejska

Pierwsza myślą jest zapewne skorzystanie z miejskiej komunikacji. Zwykle każda większa miejscowość ma własne autobusy, czasem tramwaje. Czy ta metoda podróżowania jest skuteczna? Wiele zależy od zakresu oferty miejskich przewoźników oraz od narzucanych przez nich cen. Tramwaje czy autobusy poruszające się po wydzielonych trasach mogą okazać się szybsze od prywatnych samochodów, jednak zwykle mają długie trasy i cały przejazd może się przeciągać. Problemem są stosunkowo wysokie ceny biletów, nagminnie spóźniające się autobusy czy brak miejsc siedzących, szczególnie w godzinach szczytu. Z tego powodu miejska komunikacja ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Taksówki

Miejskie taksówki z pewnością poruszają się sprawnie po mieście i można je zamówić w kilka minut. Odpowiednio oznakowane taxi mogą korzystać z wydzielonych pasów ruchu, dzięki czemu są w stanie poruszać się po mieście znacznie szybciej niż prywatne pojazdy. Minusem tego sposobu podróżowania są jednak ceny. Za przejazdy taksówkami miejskimi musimy sporo zapłacić, a pierwsze kilka złotych naliczane jest już przy samym otwarciu drzwi. Nie każdego stać na ten sposób podróżowania.

Prywatni przewoźnicy

Konkurencją dla taksówek okazują się prywatni przewoźnicy, którzy mają coraz szerszą ofertę. Przykładem jest choćby Uber, który oferuje przejazdy pasażerskie i aby z nich skorzystać, wystarczy posiadać specjalną aplikację na urządzeniu mobilnym. W łatwy i szybki sposób można zamówić transport z dowolnego miejsca, a na mapie obserwujemy, gdzie znajduje się nasz kierowca. Uber to nieoznakowane samochody, które nie są zrzeszone w żadnych taksówkarskich korporacjach i przez to mogą zaoferować klientowi znacznie niższe ceny. Kierowcy Ubera mogą wpaść w korki, jednak klient płaci za pokonaną trasę, a nie czas podróży.

Prywatny samochód

Alternatywą dla taksówek, prywatnych przewoźników czy komunikacji miejskiej jest własny samochód. W ten sposób można komfortowo podróżować, jednak korki w godzinach szczytu nas nie ominą. Wiele miast posiada stref płatnego parkowania, dlatego do kosztów paliwa trzeba doliczyć także opłatę za ewentualny postój – czasem okazuje się to mało opłacalne. Z drugiej jednak strony nie trzeba zamawiać taksówki czy czekać na przyjazd autobusu. Prywatny samochód jest dobrą metodą na podróżowanie, jeśli mamy dojechać w miejsce zlokalizowane poza miastem czy takie, do którego dojazd innymi środkami komunikacji byłby znacznie utrudniony. Do samochodu wsiadamy w dowolnej chwili i podróżujemy gdzie chcemy, przy dźwiękach ulubionej muzyki. Pamiętajmy jednak, że nie każdy ma własny samochód i możliwość poruszania się takim środkiem komunikacji.