Kazimierz Dolny jest miastem zlokalizowanym na terenie województwa lubelskiego, a dokładniej w powiecie puławskim, nad Wisłą. Położenie w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego sprawia, że miejscowość ta stanowi część niezwykle atrakcyjnego turystycznego szlaku. Zaliczane są do niego również Puławy i Nałęczów. Kazimierz Dolny w roku 1786 był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Dzięki temu zdobył prawa miejskie. W czasie II wojny światowej miasto to zostało zniszczone. Na jego terenie utworzone zostało getto dla ludności żydowskiej. Miejscowość została wyzwolona w 1944 roku. Od tamtej pory zaczęła się jego intensywna odbudowa, która w znacznej mierze zainicjowana została przez ówczesnego ministra kultury – Karola Sicińskiego.

Obecnie Kazimierz Dolny jest przepięknym zespołem urbanistyczno-krajobrazowym. To właśnie tutaj zachowano historyczny układ ośrodka handlu, który w dawnych czasach zlokalizowany był na szlaku wiślanym. Dodatkowo dzięki malowniczym widokom oraz niezwykłym walorom przyrodniczym utworzono w 1979 roku Kazimierski Park Krajobrazowy.
Pomimo tego, że powierzchnia miasta nie jest wcale zbyt duża to jego bogata historia sprawiła, że znajdziemy na jego obszarze wiele ciekawych zabytków. Są to głównie relikty architektoniczne – sakralne i świeckie. Będąc tutaj nie można pominąć zwiedzania ruin zamku, licznych kamienic, jak również spichlerzy, murowanej synagogi czy Starej Łaźni, w której obecnie znajduje się hotel „Perła Kazimierza”. Niejednemu dech w piersiach zatrzyma też niezwykle piękna Panorama Kazimierza i Małopolskiego Przełomu Wisły widoczna z Góry Trzech Krzyży. Na wzgórzu tym znajdują się trzy nawiązujące do Golgoty krzyże, które postawiono w 1708 roku. Upamiętniają one osoby, które zmarły na tym obszarze z powodu panującej zarazy morowej, czyli tak zwanej cholery.

Za sprawą wszystkich wymienionych atutów tego miejsca z pewnością każdy podróżnik chętnie odwiedzi tą miejscowość. Aby się w niej zatrzymać warto sprawdzić dostępne możliwości noclegowe. Jest ich bardzo wiele, dlatego też każdy znajdzie coś dogodnego dla siebie. Nie tylko pod względem wygody, ale także i ceny.

Oprócz tańszych opcji, jakimi są pokoje w pensjonatach czy hotelach z przynależącymi do nich restauracjami, warto wziąć pod uwagę także wyższy standard, który cenowo jest niekiedy bardzo zbliżony. Jednym z takich rozwiązań może być willa czy też hotel na Zamku. Miejsca te oferują zdecydowanie wyższy komfort oraz przydatne dla wielu osób dodatkowe usługi. Planując przyjazd z nieco większym wyprzedzeniem warto zaglądać na portale internetowe i porównywarki miejsc noclegowych, gdyż można trafić na bardzo fajne okazje cenowe.

Dla osób lubiących bezpośredni kontakt z przyrodą oraz noclegi pod tak zwanym „gołym niebem” miasto posiada w swojej ofercie pole namiotowe znajdujące się na terenie portu jachtowego.
Jak więc widać Kazimierz dolny jest świetnym miejscem na odpoczynek w pojedynkę czy też spędzenie wakacyjnego urlopu w gronie rodziny i najbliższych.