Pojezierza stanowią w Polsce niezwykle atrakcyjny turystycznie pas. Rozciąga się dokładnie w części północnej naszego kraju. Dlaczego właśnie tam? Ponieważ wiele lat temu na terenie dzisiejszych pojezierzy wędrował sobie lądolód skandynawski. Wcinając się w ląd, a następnie wycofując się z niego, rzeźbił teren, z racji czego pozostawił po sobie niezwykłe bogactwo form geograficznych. Te najbardziej charakterystyczne to oczywiście jeziora. A wokół nich przecudne moreny, pradoliny czy sandry. Oczywiście każde pojezierze jest inne. I każde jest piękne na swój sposób.

Zacznijmy może od tego, które jest uznawane za jeden ze współczesnych cudów świata, czyli Pojezierze Mazurskie. Tutaj lądolód w ziemię wcinał się najsilniej. Dlatego też pozostawił po sobie najgłębsze jeziora i liczne wąwozy. Cudownie one kontrastują z dwoma wzniesieniami, które jakby pojezierze to wyznaczało, a mianowicie z Górą Dylewską i Wzgórzami Szewskimi. Kolejnym pojezierzem, które trzeba wymienić, jest to, które nosi przydomek Pomorskiego. Tuta lądolód bardzo silnie pofałdował teren, czego efektem są liczne wzgórza morenowe.

Najmniej charakterystycznym obszarem w pasie pojezierzy, jest natomiast pojezierze Wielkopolskie. Tu lądolód zdziałał najmniej. Ale za to właśnie tutaj znajduje się cała masa krain historycznych. To przecież tutaj właśnie zrodziło się późniejsze państwo polskie.
Bez względu na to, na które pojezierze się udamy, czeka nas wspaniały wypoczynek. Wystarczy wybrać dobry hotel, który zagwarantuje nam komfortowe spanie i można ruszać na podbój świata. W tym miejscu warto od razu zaznaczyć, że jeśli chcemy zarezerwować dobry hotel, to najpierw zapytajmy siebie, co najbardziej nas interesuje. A później zarezerwujmy pokój jak najbliżej miejsca najbardziej dla nas atrakcyjnego.

Skoro już powiedzieliśmy sobie, że różnorodność tego pasa jest niesamowita, czas powiedzieć jeszcze o walorach przyrodniczych. Te też oczywiście różnią się między sobą. Ale jest jedna wspólna cecha dla wszystkich pojezierzy. Są one niezwykłym zbiorowiskiem lasów, rezerwatów przyrody, czy parków narodowych. Można spotkać tutaj unikalne wręcz na skalę światową gatunki roślin i zwierząt. I nie trzeba wcale w tym celu wyjeżdżać gdzieś bardzo daleko. Tak wiele wspaniałych krajobrazów kształtuje mapę naszego kraju.

Wracając jeszcze do hotelu, to warto powiedzieć, że spanie to jeszcze nie wszystko. Warto zastanowić się też nad tym, jaka opcja gastronomiczna nam odpowiada i czy chcemy, aby nasz hotel miał dodatkowe atrakcje, tak na wszelki wypadek, gdyby pogoda spłatała nam figla, lub gdybyśmy mieli ochotę po prostu sobie poleżakować i zrelaksować się. Są bowiem hotele, które na przykład gwarantują komfortową strefę SPA. A są też i takie, które wynajmują apartamenty w których można sobie samodzielni gotować. Tak naprawdę wybór noclegu jest bardzo szeroki.
Jeśli i Tobie marzy się odwiedzić miejsce początków państwa polskiego, lub miejsce bitwy pod Grunwaldem, zarezerwuj więcej czasu. Bo pojezierza mają o wiele więcej do zaoferowania.